تبلیغات
بر و بچه های پشت کنکوری - مشکلات فعلی کنکور

بر و بچه های پشت کنکوریاگر یه کنکوری دقیقا از روز کنکور سال قبل شروع کرده باشه(که معمولا هم این طور نیست)الان یک سوم راهش تا کنکور رو پیش رو داره.پس نباید انتظارات غیر منطقی داشت که حالا الا و لله باید تا قبل از عید تموم کنم…یا چرا این قدر درصدهام پایینه….

برای خلاصه شدن مطلب میخوام حرفام رو طبقه بندی شده خدمتتون عرض کنم. (ادامه مطلب )

۱-موعد تموم شدن درس ها:خیلی مهم نیست که شما کی درسا رو تموم میکنین.مهم اینه که با چه کیفیتی این کار رو انجام میدین.من خودم تقریبا اواسط اردیبهشت به طور کامل درسام تموم شد.(البته ار عید مرورم رو شروع کرده بودم.فارغ از این که هنوز بعضی درسا تموم نشدن.تو یه پست جداگانه در مورد استراتژی مرور بعد از عید براتون میگم).یکی از دوستام که قبل از عید به طور کامل ولی نه با کیفیت لازم،تموم کرده بود تقریبا رتبه اش ۵ برابر من شد.این مثال نشون میده که بی کیفیت درس خوندن به مفت گرونه…!!

۲-کلاس:اگر مدرسه میرین یا کلاس کنکور از قبل ثبت نام کردین،که هیچ ولی به هیچ وجه بعد از عید کلاس جدید ثبت نام نکنید!

۳-آزمون:تو یه پست مفصل میگم.فعلا از کامنت ها استفاده کنین

۴-برنامه ریزی:استراتژی برنامه ریزی برای بعد از عید کاملا تعیین کننده اس.شما از الان باید به فکر تدوین بهترین استراتژی برای اون موقع باشینواگر کمک خواستن کامنت بذارین.فعلا همین رو بگم که به هیچ وجه دچار این اعتقاد فسیل شده که نباید بعد از عید درس جدید خونده بشه،نشین.

۵-ناامیدی!:اول باید یه تفکبک بین خستگی و نا امیدی بکنیم.خستگی مخصوصا برای اونایی که تا حالا به کوب درس خوندن تا حدی طبیعیه.اگر واقعا نمیتونین درس بخونین یه ۲-۳ روز تعطیل کنین(کامل!)و بعد دوباره شروع کنین.اینم بدونین که همه کم و بیش خسته ان.اما باید راهتون رو ادامه بدین.من خودم برهه هایی رو داشتم که واقعا لای چشمام رو با چوب کبریت باز نگه میداشتم! یا با چسب خودم رو به صندلی می چسبوندم! اون چوب کبریت و چسبه در واقع همون نیاز من به قبولی و نگرانی برای آینده ام بود.پس فکر نکنین کسی هست که واقعا از برای کنکور درخوندن منتهای لذت دنیا رو میبره.همه به نوعی مجبوریم.پس خودتون بشین آقا بالا سر خودتون و نذارین وقتتون پرت بشه.میگن یه سال بخور نون تره،صد سال بخور نون و کره…(البته منظورم غذاهای دانشگاه نیست!!! دلتون رو خوش نکنین!!!)

مطمئن باشین که نتیجه ی تمام این تلاشاتون رو میگیرین(هر کس به اندازه ی تلاشش).پس به جای نا امیدی به فکر اصلاح و بهبود کاراتون باشین.

۶-فراموشی:اغلیب بجه ها رو میبینم که میگن انگار هر چی تا حالا خوندم باد هوا شده و هیچی ازشون یادم نمیاد.باید خدمتتون عرض کنم که این کاملا طبیعه و کسایی که چنین انتظاری رو از خودشون دارم احتمالا یا تعریفشون از حافظه غلطه و یا فیلم زیاد میبینن!

یه سوالی از این افراد دارم…آیا واقع زمان که باید الان برای مرور اون مباحث صرف کنین هم اندازه ی زمانیه که برای یادگیریش صرف کردین؟! مطمئننا نه! هر چی این زمان کمتر باشه یعنی شیوه های مطالعه و مرورتون درست بوده.پس همچی رو تقصیر حافظه نندازین بی خود به خودتتون لقب “بی استعداد” و… رو نسبت ندین.

بیشتر فراموشی تو ۲۴ یاعت اول اتفاق می افته.پس مرور اگرارزشش بیشتر از مطالعه نباشه کمتر نیست.درباره ی مرور صحیح طی هفته ی آینده پست میذارم.

۷-کتاب و کلاس:قبلا هم گفتم اگر کلاس های قبلی رو ادامه بدین ایراد نداره ولی کلاس جدید ممنوع.اگر کارتون خیلی اورژانسیه فقط از معلم خصوصی استفاده کنین یا با یکی از آشناها هماهنگ کنین تا باهاتون کار کنه ولی شرکت تو کلاس های عمومی اغلب نمیتونه مفید باشه.

در مورد کتاب هم باید بگم هر کس از ابتدا برای هر درس یه مرجع و رفرانس انتخاب کرده.این رفرانس ها خوب یا بد،مرجع درسیه شما بوده.بالاخره اونیه هم که این کتابا رو می نویسه یه چیزایی بلده.پس سعی کنین به منبعتون اعتماد کنین و اجازه ندین هر کس از راه میرسه رفرانس درسیتون رو زیر سوال ببره.انتخاب یه منبع جدید تاثیر منفی تو روحیتون میذاره.اما مطالعه ی کتاب های خلاصه و جمع بندی نه تنها ایراد نداره که بعضی هاش خیلی هم واجبه که تو یه فرصت حتما راجع بهش صحبت میکنیم.

تا اینجا درمورد مسائلی که خیلی از کنکوری ها قبل و بعد از عید باهاش درگیر هستن رو بیان کردم.خوب فکر کنید و مشکلاتتون رو بررسی کنید.اگر الان اشکال کارتون رو رفع نکنین تو کنکور گریبان گیرتون میشه.به جای فرار از اونا ببینین چطور میشه مرتفع کردشون.

به امید موفقیت همه ی شما دوستان…


نوشته شده در یکشنبه 4 تیر 1391 ساعت 11:12 ق.ظ توسط علیرضا نظرات |


Design By : Pichak